Prins Eugen, Ryssviken, Djurgården

Klubbat för:

220000 SEK

Utropspris

100 000-150 000 SEK

PRINS EUGEN
1865-1947
Ryssviken, Djurgården
Signerad och daterad Eugen 1901. Olja på duk, 65,5 x 106 cm.
På baksidan dedikation: "Till Hålahults sanatorium från Eugen 1945"
Hålahults sanatorium ligger vid Kilsbergens rand ca 20 km norr om Örebro. Sanatoriet var ett så kallat jubileumssanatorium, vilket innebär att de uppfördes och drevs med medel från Konung Oscar II:s jubileumsfond
.
Eugen Napoleon Nikolaus, svensk arvfurste, hertig av Närke, den fjärde av Oskar II:s söner, föddes den första augusti 1865 på Drottningholms slott. Prinsen visade redan i unga år prov på konstnärlig begåvning och han skulle så småningom utmärka sig som konstnär och spela en betydande roll för svenskt kulturliv. Han drogs till Opponenternas antiakademiska friluftsrealism och stod Konstnärsförbundet nära - det förbund som bildats 1886 i opposition mot Konstakademien, av bland andra prinsens blivande vänner Nils Kreuger, Karl Nordström och Richard Bergh. Prins Eugen sympatiserade med Konstnärsförbundets ideal, bland annat dess dragning till lyriska skymningsmotiv.
.
Det är alltid det omgivande landskapet, på landet eller i staden, som skildras på ett stämningsfullt sätt i prins Eugens konst. I den aktuella målningen skildras Ryssviken, väster om prinsens hem Waldemarsudde och öster om Rosenvik på Södra Djurgården. Stockholms panorama var en tillflykt för hans drömmande sinnelag - prins Eugen blev romantikern, lyrikern bland sin generations landskapsmålare.

2070

2015-12-02