Porfyrurnor ur Charlottenlunds samling

Klubbat för:

42000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

URNOR, ett par, Karl Johan, Blybergsporfyr från Elfdals Porphyrverk, amforaformade, ovoid korpus med utsvängd mynning, låg fot på kvadratisk sockel, höjd 29 cm, obetydliga nagg
PROVENIENS:
Charlottenlunds herrgård, Snårestads socken, Malmöhus län
LITTERATUR:
Slott och herresäten i Sverige, Skåne, del II, Malmö 1966, avbildade i herrummet på Charlottenlund sidan 86
Bukowski auktioner: Porfyr - en utställning kring föremål från Älvdalens Gamla Porfyrverk, Stockholm 1985, jämför identisk urna sidan 68, nr 22

Charlottenlunds-samlingen med porfyrföremål har en lång historia på det skånska herresätet, i varje fall sedan sekelskiftet 1900 då greve Arvid Posse sålde egendomen till den danskfödde Jacob Lachmann. I sammanghanget är det värt att notera ägare ur Charlottenlunds äldre historia, då benämnt som Snårestad säteri underlydande Marsvinsholm. Under 1700-talet hamnade egendomen genom arv i greve Eric Ruuths ägo och det var under hans epok som namnet ändrades till Charlottenlund efter hans tredje hustru Charlotta Wahrendorff. 1819 överlät han Marsvinsholm till sin svärson, överstekammarherren greve Erik Piper på Sövdeborg. Anledningen till att Eric Ruuth, som vid tidpunkten var finansminster under Gustav III:s regering, är intressant i sammanhanget är det faktum att han var en av de första aktieägarna i Elfdahls Porphyrverk vid dess grundande på 1780-talet i Stockholm. Med tanke på porfyrföremålens vackra och välbevarade ytbehandling tyder det på att dessa levt ett relativt lugnt liv, möjligtvis härrör endel av auktionens föremål från den ruuthska tiden på Charlottenlund.

1148

2015-12-01