Per Krafft d.ä., Prinsessan Sofia Albertina

Klubbat för:

60000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

PER KRAFFT D.Ä.
1724-1793
Porträtt av prinsessan Sofia Albertina klädd i puderrosa med umbrafärgade sidenband och spetsbård, hög gråpudrad frisyr med pärlband och hatt beklädd med fjädrar, blommor, tofsar och sidenband - bröstbild
Olja på duk, oval, 53 x 44 cm.
Förgylld och skuren ram med dekor av bandfläta, krönt med hertigkrona vilande på hyende och lagerkvistar, gustavianskt stockholmsarbete i Pehr Ljungs art (krona och hyende kompletterade)
PROVENIENS
Charlottenlunds herrgård, Snårestad, Malmö
.
Jämför målning på Nationalmuseum (NMGrh 438)
.
Prinsessan Sofia Albertina (1753-1829) var enda dotter till Adolf Fredrik, Sveriges förste kung av Holstein-Gottorp ätten, och Lovisa Ulrika av Preussen. Hon var yngre syster till Gustav III, Karl XIII och hertig Fredrik Adolf. Hon gifte sig aldrig, eftersom hennes bror Gustav III inte tillät henne att gifta sig med den hon var förälskad i, nämligen den svenske fursten, greve Fredrik Vilhelm von Hessenstein, son till Fredrik I och Hedvig Taube. Mellan åren 1787 och 1803 regerade hon som abbedissa över ett litet tyskt-romerskt furstendöme, klosterstiftet Quedlinburg i Harz.
.
På Utrikesdepartementets byggnad vid Gustav Adolfs torg i Stockholm står för eftervärlden hennes namn ingraverat med stora bokstäver Sophia Albertina ædificavit, vilket syftar på att det var prinsessan som lät uppföra det så kallade Arvfurstens palats 1783-84 som sitt residens.

2021

2015-12-02