Miniatyrmålning föreställande Napoleon Bonaparte

Klubbat för:

40000 SEK

Utropspris

15 000-20 000 SEK

JEAN-BAPTISTE ISABEY (Frankrike 1767-1855), porträtt föreställande kejsar Napoleon Bonaparte (1769-1821) klädd i Chasseurs à Cheval de la Garde Impériale uniform med Corona Ferrea och Ordre national de la Légion d'honneur, signerad och daterad Isabey 1812, gouache monterad i mässingsram, dosa märkt Stobwassers Fabrik Braunschweig, lackerad papier mache, miniatyren oval 5 x 3,5, dosan 9 x 6 x 2 cm, slitage

1168

2015-12-01