Matbestick 84 delar silver London 1700-tal

Klubbat för:

80000 SEK

Utropspris

80 000-90 000 SEK

MATBESTICK, 84 delar, "hanoverian pattern", snarlika, olika mästare och årtal, London före 1770, bestående av 12 matknivar (pistolskaft), 12 matgafflar, 12 matskedar (råttsvans), 12 mindre knivar (pistolskaft), 12 mindre gafflar, 12 dessertskedar, 12 kaffeskedar, total vikt exklusive knivar ca 2500 g, smärre slitage och bucklor, en sked med lagat blad, senare rostfria knivblad

1195

2015-12-01