Marcus Larson, Forsen

Marcus Larson, Forsen
Marcus Larson, Forsen
Marcus Larson, Forsen
Marcus Larson, Forsen
Marcus Larson, Forsen
Marcus Larson, Forsen

Klubbat för:

90000 SEK

Utropspris

50 000-60 000 SEK

MARCUS LARSON
1825-1864
Forsen
Signerad och daterad Larson 1853. Olja på duk, 39 x 49,5 cm.
På baksidan etikett: Gustav Knauer, Berlin, 850, Kunst-Abteilung.
PROVENIENS
Överste Harald Enell (1888-1966), Stockholm
därefter i arv fram till nuvarande ägare

Enligt etikett på baksidan ägdes målningen av den tyske regissören och konstsamlaren Gustav Knauer (1886-1950).

2111

2015-12-02