Lykta, gustavianskt stockholmsarbete

Klubbat för:

75000 SEK

Utropspris

75 000-100 000 SEK

LYKTA, gustavianskt stockholmsarbete, för tre ljus, stomme i brons och mässing, munblåst lykta och lock, genombruten krans à la chinoise med spår av lackröd bemålning, mittstång i smide med ljushållare i förgylld mässing, höjd 70 cm, spår av el
LITTERATUR:
Elsebeth Granlund-Welander & Hans Sundblom: Lampor och ljusstakar, Stockholm 1972, sidan 66ff, jämför avbildad lykta sidan 68

Under den svenska stormaktstiden på 1600-talet börjar elegantare lyktor introduceras i högreståndsmiljöer, ljuskällan blev en naturlig belysning i dragiga entréhallar och trappuppgångar. Under den gustavianska tiden förekommer såväl förgyllda bronslyktor, efter fransk förebild, som de klassiska lyktorna med en kupa helt av glas. I den runda kupan hänger ljushållaren i mitten som liten ljuskrona, skyddad för drag.

1700-talets stora intresse för fjärran östern och dess exotiska kultur kom till uttryck genom kinesiska paviljonger, konsthantverk med inslag av orientalisk formgivning och skapande av kinesiska samlingar av porslin och andra typiska föremål. Auktionens lykta har drag av kinesiserande dekor i den genombrutna kransen som håller glasskålen, vars insida har fragment av lackröd bemålning som brukar förknippas med orienten.

1035

2015-12-01