Lockpokal silver Atlas med jordklotet

Klubbat för:

90000 SEK

Utropspris

70 000-80 000 SEK

LOCKPOKAL, stämplar C.G. Hallberg, Stockholm 1908, kopia av jordglobspokal från 1610-30, Herkules uppbär jordklotet, på locket ryktets gudinna Fama hållande sin symbol - en trumpet, välvd fot med ciselerad dekor av växter och havsväsen, delvis förgylld, på foten tre kartuscher, höjd ca 63 cm, vikt ca 2810 g
HISTORIK
Originalet tillverkades av Christoph Jamnitzer (1563-1618) och slutfördes av Jeremias Ritter i Nürnberg omkring 1620. Kartbilden efter Johann Hauer ca 1620. Pokalen skänktes till Gustav II Adolf den 31 mars 1632 av borgerskapet i staden Nürnberg jämte en motsvarande himmelsglob. Globerna förvaras idag på Kungliga Slottet Stockholm.
En kopia som ovan skänktes till Konung Oskar II och Drottning Sofia 1897 på 25-årsdagen av deras tronbestigning av Hovstaterna och Kungliga Staberna.

1178

2015-12-01