Ljusstakar, ett par, S:t Petersburg, Alexander I

Klubbat för:

40000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

LJUSSTAKAR, ett par, S:t Petersburg, Alexander I, matterad och polerad brännförgylld brons, foten med bladsnitt och växtdekor mot pikerad botten, akantushölstrad pelare, roulettedekor respektive polerat skaft, krönt av flätverk och akantusblad, urnformad ljuspipa med bladhölster, lösa manschetter, höjd 40 cm, slitage, bristningar
PROVENIENS:
Friherrliga ätten de Geer, Leufsta, Österlövsta socken, Uppsala län
därefter i arv inom familjen

Ljusstakarna föreligger även i känd variation som kandelabrar, då med ljusarmar i form av bevingade drakar och paraplyformade ljuspipor som associeras med Andrei Schreiber

1046

2015-12-01