Ljuskrona, sengustavianskt stockholmsarbete

Klubbat för:

60000 SEK

60 000-80 000 SEK

LJUSKRONA, sengustavianskt stockholmsarbete, för sex ljus, brännförgylld stomme i mässing, behängd med fasettslipade prismor i form av droppar, markiser, navetter, ovaler, romboider och piggar, kronringen med dekor av maskaroner och rombformade akantusrosetter, ljusarmar i form av siffran fem, korgbotten med sparljus, höjd 104 cm, smärre kompletteringar och nagg, enstaka hängen saknas, gravyr, två dragare med lagning

1089

2015-12-01