Ljuskrona, Louis XV

Ljuskrona, Louis XV
Ljuskrona, Louis XV
Ljuskrona, Louis XV
Ljuskrona, Louis XV
Ljuskrona, Louis XV
Ljuskrona, Louis XV
Ljuskrona, Louis XV
Ljuskrona, Louis XV
Ljuskrona, Louis XV
Ljuskrona, Louis XV

Klubbat för:

56000 SEK

Utropspris

70 000-80 000 SEK

LJUSKRONA, Louis XV, för nio ljus, delvis brännförgylld burformad stomme i brons, behängd med löv, margueriter och stjärnor, stamglas, slipade karaffer, avslutande slipat klot, höjd 103 cm, skador, lagningar, kompletteringar
LITTERATUR:
Bo Vahlne: Frihetstidens inredningar på Stockholms Slott - Om bekvämlighetens och skönhetens nivåer, Stockholm 2012, jämför ljuskrona sidan 147 samt text sidan 439ff

1009

2015-12-01