Konsolur, rokoko, av Jacob Kock

Klubbat för:

32000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

JACOB KOCK (hovurmakare i Stockholm, rättigheter 1762-1805), konsolur, stockholmsarbete i rokoko, signerad Jacob Kock Stockholm, fodralet möjligen utfört av Johan Wilhelm Metzmacher (mästare i Stockholm 1769-1783), fanerat med königsholz, brännförgyllda bronsbeslag, krönt av Merkurius sittande på klot, ymning dekor av rocailler och akantus, hel- och halvslag med repetition, nyckel och pendel medföljer, höjd 123 cm, ett glas med spricka
LITTERATUR:
Per Falck, Kersti Holmquist & Maj Nodermann: Tidsfodral, Stockholm 1996, jämför närmast identiskt konsolur med signerat fodral av J.W. Metzmacher sidan 72 samt text sidan 74

1003

2015-12-01