Konsolbord, sengustavianskt, av Pehr Ljung

Klubbat för:

100000 SEK

Utropspris

80 000-100 000 SEK

PEHR LJUNG (ornamentsbildhuggare i Stockholm 1743-1819, kunglig hovbildhuggare 1788), konsolbord, gustavianska stockholmsarbeten, sannolikt formgivet efter Louis Masreliez ritningar, träskuren dekor, bemålat i pärlgrått och wedgewoodblått, sarger med pärlstav, ursparningar med blå botten, vinlövsrankor, centralt placerat fält med akantusornament, överkragade benanfanger med äggstav, avsmalnande ben med kannelering, skiva av bleu turquin, en sarg med samtida otydlig påskrift angående bordets ytbehandling, höjd 82,5, 89 x 49 cm, smärre dekorskador och lagningar, slitage
LITTERATUR:
Lars Sjöberg och Ingalill Snitt: Nio hus och en kyrka, Stockholm 2010, omnämnt sidan 158, avbildat sidan 159 & 160f
Stockholms Auktionsverk, Klassiska, våren 2015, nr 1106, jämför Johan Tobias Sergels konsolbord av Pehr Ljung

1031

2015-12-01