Karaffställ, sannolikt parisarbeten i empire

Klubbat för:

50000 SEK

Utropspris

50 000-60 000 SEK

KARAFFSTÄLL, ett par, sannolikt parisarbeten i empire, matterad och polerad brännförgylld brons, ställ i svarvad mahogny, slät sockel på tassfötter, bårder av bladsnitt, pärlstav och blommor, uppsvängd genombruten kant med repstav, höjd 10, diameter 21,5 cm, smärre slitage och lagningar, en sarg med mindre buckla

1156

2015-12-01