Kandelabrar, ett par, tillskrivna C.L. Mangeot

Klubbat för:

70000 SEK

Utropspris

75 000-100 000 SEK

CARL LUDWIG MANGEOT (bronsgjutare och hovciselör, 1777-1846) tillskrivna, ett par kandelabrar konverterbara till ljusstakar, sengustavianska stockholmsarbeten, ciselerad, matterad och polerad brännförgylld brons, foten med bladbård och godronnering, avsmalnande kannelerad pelare på klot, band av à la greque, utsvängda ljusarmar med bladhölstring, mitten med godronnerad urna, konverterbar lockknopp till ljuspipa med tandsnitt, lösa manschetter, höjd 46/27 cm, smärre slitage, en ljuspipa med bristning, fem senare manschetter, två dekordelar möjligen ej ursprungliga
LITTERATUR:
Bukowski auktioner: Porfyr, Stockholm 1985, jämför kandelabrar med monteringar av samma tillverkare sidan 80, nr 66
Stockholms Auktionsverk, Klassiska, hösten 2014, jämför snarlika kandelabrar nr 1023 tillskrivna Mangeot

Den franskättade gördelmakaren Carl Ludwig Mangeot (1777-1846) kom att utbildas hos Rung, som under den gustavianska tiden var den främste och som i egenskap av hovciselör i princip hade ensamrätt för tillverkningen av högklassiga bronsmonteringar av kontinental klass. Rung hade dessutom genom sitt engagemang i Elfdahls Porphyrverk, som påskyndades av Gustav III, kunnat leverera flertalet av de bronsmonteringar som porfyrföremålen försågs med. Det är intressant att konstatera att Rungs elev Mangeot tog upp en konkurrerande tillverkning av just brännförgyllda monteringar till porfyrobjekt. Utan tvekan höll de sengustavianska arbetena av både Rung och Mangeot en så hög kvalitet att man ofta överträffade de bästa samtida parisarbetena.

1045

2015-12-01