Kandelabrar, ett par, empire

Kandelabrar, ett par, empire
Kandelabrar, ett par, empire
Kandelabrar, ett par, empire
Kandelabrar, ett par, empire
Kandelabrar, ett par, empire
Kandelabrar, ett par, empire
Kandelabrar, ett par, empire
Kandelabrar, ett par, empire
Kandelabrar, ett par, empire
Kandelabrar, ett par, empire

Klubbat för:

22000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

KANDELABRAR, ett par, empire, förgylld och patinerad brons, för vardera tre ljus, i den egyptiserande stilen, postament med dekor av lyra och ymninghetshorn, sidorna med palmetter, stående karyatid med egyptiserande huvuddok, krönt av urna med hänkelformade ljusarmar med akantus och drakhuvuden, lösa manschetter, höjd 52,5 cm, slitage, lagningar, mindre komplettering, dekordel saknas

1038

2015-12-01