Kandelabrar, ett par, 1800-tal

Klubbat för:

85000 SEK

Utropspris

60 000-80 000 SEK

KANDELABRAR, ett par, 1800-tal, för vardera fyra ljus, malakitmosaik och förgylld brons, i form av pelare med korintiskt kapitäl på postament, krönt av utsvängda ljusarmar i form av växtornamentik, bladhölstrade ljuspipor, höjd 73 cm, kompletteringar, lagningar och retuscher, en pelare med spricka och bortfall, spår av kröndekor och elektrifiering
LITTERATUR:
Igor Sychev: The Russian Chandeliers 1760-1830, S:t Petersburg 2003, jämför kandelaber med slipade glasdelar sidan 136

1074

2015-12-01