John Arsenius, Hästkapplöpning på Gärdet

Klubbat för:

110000 SEK

Utropspris

60 000-80 000 SEK

JOHN GEORG ARSENIUS
1818-1903
Hästkapplöpning på Gärdet
Signerad och daterad J. Arsenius 1899. Olja på duk, 75 x 102 cm.
.
Kapplöpningar i Stockholms hjärta.
.
Den 7 juni 1831 - i närvaro av kung Karl XIV Johan - inleddes en tradition som sedan pågick i nära 100 år - Kapplöpningarna på Ladugårdsgärdet. Det var Patriotiska föreningen för Sveriges hästkultur som anordnade denna första regelstyrda hästkapplöpning. 1887 anlades Stockholms första riktiga kapplöpningsbana - Hippodromen - vid Lindarängen i Frihamnen på Gärdet nedanför Drottningberget. På denna plats pågick så kallade steeplechase fram till 1918, då de flyttades ut till Ulriksdal. 1894 ägde en stor ryttargala rum på Hippodromen med jaktridning och hopptävlingar inför en åskådarskara på över 8000. Jaktritten startade vid Svea Artilleri och därifrån gick jakten i galopp över Ladugårdsgärdet till Lindarängen och sedan åter till Valhallavägen.
.
Svensk Galopp återupplivade den 6 juni 2013, i en modern form, denna mångåriga tradition - Nationaldagsgaloppen.

2012

2015-12-02