Jakob Björk, tillskrivna, Porträtt, ett par

Klubbat för:

60000 SEK

Utropspris

60 000-80 000 SEK

JAKOB BJÖRK
1726-1793, tillskrivna
Porträtt av kung Adolf Fredrik (1710-1771) iklädd rustning och hermelinbrämad blå mantel, bärandes Serafimerordens blå band och storkorskraschan, och hans maka drottning Lovisa Ulrika (1720-1782) iklädd broderad klänning med hermelinbrämad blå mantel med påsydda broderade kungliga kronor - 1 par, midjebilder
Olja på duk fästa på pannå i masonit, 80 x 65 cm vardera.
Varianter efter Gustaf Lundberg och Antoine Pesne
PROVENIENS
Ågårdens säteri, Lidköping, Västergötland
(2)

2020

2015-12-02