Fåtöljer från Leufsta

Fåtöljer från Leufsta
Fåtöljer från Leufsta
Fåtöljer från Leufsta
Fåtöljer från Leufsta
Fåtöljer från Leufsta
Fåtöljer från Leufsta
Fåtöljer från Leufsta
Fåtöljer från Leufsta
Fåtöljer från Leufsta
Fåtöljer från Leufsta
Fåtöljer från Leufsta
Fåtöljer från Leufsta
Fåtöljer från Leufsta
Fåtöljer från Leufsta

Klubbat för:

150000 SEK

Utropspris

100 000-125 000 SEK

FÅTÖLJER, fyra stycken, gustavianska stockholmsarbeten, träskuren dekor, förgyllda, bandfläta i sarger och rygg, volutformade armlän med växtornamentik vid basen, hörnfleuroner, bladhölstrade benanfanger och avsmalnande kannelerade ben, slitage, smärre dekorskador
PROVENIENS:
Friherrliga ätten de Geer, Leufsta, Österlövsta socken, Uppsala län
därefter i arv inom familjen
LITTERATUR:
Bo Vahlne: Nyinredningen av Rosersbergs slott 1797-1818, Stockholm 1988, jämför kungens stol i Karl XIII:s konseljrum på Rosersberg sidan 194

1093

2015-12-01