Fåtöljer, ett par, högklassiga arbeten i rokoko

Klubbat för:

80000 SEK

Utropspris

80 000-100 000 SEK

FÅTÖLJER, ett par, stockholmsarbeten i tidig rokoko sannolikt från slottsverkstaden, varav en märkt på sargen med rödkrita N: 21 P S:L sannolikt avseende Paul de Saint-Laurent (fransk ornamentbildhuggare verksam vid slottsverkstaden i Stockholm 1744-1747), skulpterad dekor, svängd rygg krönt med mussla, voluter samt blomsterkvistar och akantus, utsvängda armlän med voluter, svängda sarger med akantus och rocailler, volutformade fotavslut, framtagen kredering, lös rygg- och sittdyna, förstärkningar och lagningar, spår av fotkryss
LITTERATUR:
Sigurd Wallin: Möbler från svenska herremanshem, del II, Stockholm 1933, jämför fåtölj sidan 171, nr 685
Bo Vahlne: Frihetstidens inredningar på Stockholms Slott - Om bekvämlighetens och skönhetens nivåer, Stockholm 2012, sidan 55, 61 & 411

De vackert skurna fåtöljerna har sannolikt sitt ursprung bland de högklassiga sittmöbler som framställdes vid slottsverkstaden i samband arbetena för Kungshuset och Stockholms slott omkring 1700-talets mitt. Tidiga svenska sittmöbler i franskinspirerad rokoko hade en kraftfullt skulpterad dekor, med en tredimensionell karaktär, som allteftersom blev mer utslätad under 1700-talets andra hälft. De inkallade franska ornamentbildhuggarna utförde olika typer av sittmöbler, som sedan kopierades av slottets bildhuggare. Den nya generationen inhemska stolmakare, som växte fram i spåren av slottsbygget, övergav relativt snabbt den utpräglade kontinentala rokokostilen för att arbeta i en mer försvenskad variant av rokokon.

Påskriften i rödkrita hänför sig sannolikt till en av de franska ornamentbildhuggare som kallades till Stockholm för att arbeta vid slottsverkstaden. Hösten 1744 engagerades Paul de Saint-Laurent av Carl Reinhold Berch, kommissionssekreterare vid svenska beskickningen i Paris, för att ersätta Jean Bourguignon, som avslutade sin tjänst 1741. Förmodligen är det just denne Paul de Saint-Laurent som satt sina initialer, P S:L, i rödkrita på en av fåtöljerna, ett sätt att signera som förekommer även bland andra möbeltillverkare under 1700-talet. 1747 återvände Saint-Laurent till Frankrike och ersattes 1748 av sin landsman Adrien Masreliez. Bo Vahlne, tidigare chef för Kungl. Husgerådskammaren, har förtjänstfullt beskrivit arbetena i sin bok Frihetstidens inredningar på Stockholms Slott - Om bekvämlighetens och skönhetens nivåer.

1077

2015-12-01