Dryckeskanna silver Söderhamn 1746-53

Klubbat för:

32000 SEK

Utropspris

30 000-40 000 SEK

DRYCKESKANNA, av Eric Norelius, verksam i Söderhamn 1746-53, cylindrisk, tre volutfötter, tumgrepp som fötterna, kartuschformade fotanfanger med reliefdekor av akantus och blommor, svängd hänkel med béraindekor i relief, på locket relief av kvinna och putti, runt mynningen stämplad bård, delvis förgylld, höjd 19 cm, vikt 1314 g

1179

2015-12-01