Carl Milles, GIIA i bön vid Lützen

Klubbat för:

30000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

CARL MILLES
1875-1955
Gustav II Adolf i bön vid Lützen
Signerad, numrerad och daterad Carl Milles No 2 1950. Grönpatinerad brons, höjd 45,5 cm.
Gjutarstämpel H.Bergman Cire Perdue
Modellerad 1929
Skiss till ett planerat men ej utfört monument i Philadelphia, USA

LITTERATUR
Henrik Cornell: Carl Milles, SAK LXXII, Stockholm 1963, jämför i verkförteckningen sidan 254
Erik Näslund: Carl Milles - en biografi, Förlags AB Wiken 1991, jämför bild sidan 234 och i verkförteckningen sidan 336

2135

2015-12-02