Byrå, sengustaviansk, av Gustaf Foltjern

Klubbat för:

60000 SEK

25 000-30 000 SEK

GUSTAF FOLTJERN (mästare i Stockholm 1771-1804/32), byrå, sengustavianskt stockholmsarbete, signerad GFT, fanérad med mahogny, delvis brännförgyllda beslag i mässing, lådförstycken med lister, snedställda kannelerade hörn, skiva av röd kalksten, nyckel medföljer, höjd 86, 66 x 45 cm, slitage, en sida med torrspricka, skivan samtida men möjligen ej ursprunglig

1081

2015-12-01