Byrå, gustaviansk, tillskriven Gustaf Foltjern

Klubbat för:

75000 SEK

Utropspris

100 000-125 000 SEK

GUSTAF FOLTJERN (mästare i Stockholm 1771-1804/32) tillskriven, byrå, höggustavianskt stockholmsarbete, fanérad med amarant, jakaranda och lönn, graverad intarsia, förgyllda bronsbeslag, snedställda hörn, övre låda med inlagda kvistar och lagerfestong, list med lagerstav, samkomponerad front med utskjutande mittdel, intarsia av lagermedaljong med bandrosett och blomsterhängen, parställda lagerfestonger, kortsidor med hängade pilbåge och koger, runda draghandtag med lagerkransar, nyckelskylt med bandrosett, lambrekäng med beslag av korslagda kvistar, märkt på övre blindträ N:o 18 E:P:, skiva av kalksten, nyckel medföljer, höjd 84, 115 x 56 cm, smärre fanérlagningar, kompletterade lådbottnar
LITTERATUR:
Stockholms Auktionsverk, Klassiska, hösten 2013, nr 1067, jämför parbyråar av Gustaf Foltjern med närmast identiska sidor

1115

2015-12-01