Byrå från Leufsta

Byrå från Leufsta
Byrå från Leufsta
Byrå från Leufsta
Byrå från Leufsta
Byrå från Leufsta
Byrå från Leufsta
Byrå från Leufsta
Byrå från Leufsta
Byrå från Leufsta
Byrå från Leufsta
Byrå från Leufsta
Byrå från Leufsta
Byrå från Leufsta
Byrå från Leufsta
Byrå från Leufsta
Byrå från Leufsta
Byrå från Leufsta
Byrå från Leufsta

Klubbat för:

85000 SEK

Utropspris

50 000-60 000 SEK

JONAS HULTSTÉN (ämbetsmästare i Stockholm 1773-1794/98), byrå, gustavianskt stockholmsarbete, fanérad med amarant, färgad björk och rosenträ, brännförgyllda lister och beslag, samkomponerad front med utskjutande mittdel, intarsiadekor av fält med medaljonger, bandrosetter och växtornamentik, facklist med beslag av bladstav, snedställda hörn med lejonmaskaroner, lambrekängen med korslagda palmblad, avsmalnande ben med beslag guttæ, skiva av kalksten, höjd 88, 121 x 57 cm, skador och lagningar, renoverad ytbehandling och fanér, gamla men ej ursprungliga lås, mindre beslag saknas

PROVENIENS:
Friherrliga ätten de Geer, fideikommisset Leufsta, Österlövsta socken, Uppsala län
därefter i arv inom familjen

1094

2015-12-01