Bureau plat, Napoleon III, Frankrike

Klubbat för:

110000 SEK

Utropspris

75 000-100 000 SEK

BUREAU PLAT, sannolikt parisarbete, Napoleon III, fristående, fanérat med jakaranda på ekstomme, förgyllda bronsbeslag i form av rocailler och växtornamentik, konturerad skiva med skinn präglat med guldsnitt, tre lådor, svängda beslagsskoda ben, nyckel finns, höjd 79, 195 x 96 cm, obetydliga fanérskador och retuscher

1060

2015-12-01