Bordspendyl, empire, J.J. Hanset Bryssel

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

25 000-30 000 SEK

BORDSPENDYL, pariskvalité i empire, signerad J.n J.h Hanset à Bruxelles (urmakare verksam i Bryssel omkring 1800), matterad och polerad brännförgylld och mörkpatinerad brons, sparytor av polerad brons, i form av Merkurius med sina attribut börs och kaducé, lutad mot bomullsbal, attribut för sjöfart och handel, sockeln med motiv av putti som lastar och lossar ett fartyg, avfasade hörn med dekorer av vågskålar respektive fjäderpenna och måttstock i bandrosett, hel- och halvslag, nyckel och pendel medföljer, höjd 37, 30 x 10,5 cm, smärre slitage, mindre emalj- och glasnagg, obetydliga kompletteringar

1005

2015-12-01