Bordspendyl, Directoirestil, L´Amerique

Klubbat för:

70000 SEK

Utropspris

50 000-60 000 SEK

BORDSPENDYL, Directoirestil, Frankrike 1800-tal, L'Amerique, urtavlan märkt Lenoir a Paris, förgylld och mörkpatinerad brons, sockel med pärlstav och blomsterfestonger, urhus med sittande jägare symboliserande Amerika, omgiven av palm och alligator, nyckel och pendel medföljer, höjd 45 cm
LITTERATUR:
Pierre Kjellberg: La Pendule Française, Paris 1997, jämför pendyler sidan 352f
Formgiven efter förlaga av bronsgjutaren Jean-Simon Deverbery från 1799, nu i Bibliothèque national, Paris.

1004

2015-12-01