Biblioteksbord, stockholmsarbete i Karl Johan

Klubbat för:

75000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

BIBLIOTEKSBORD, stockholmsarbete i Karl Johan, Johan Ömans krets, fanérat med mahogny, sargen med fyra lådor, brännförgyllda nyckelskyltar, svängda ben med förgyllda tassfötter i brons, fotplatta, med påskrift Ekenstierna, nyckel finns, höjd 75, ovalt 168,5 x 116 cm
PROVENIENS:
Sannolikt adliga ätten Ekenstierna

1083

2015-12-01