Baljfåtöljer, ett par, tillskrivna Ephraim Ståhl

Klubbat för:

120000 SEK

Utropspris

60 000-80 000 SEK

EPHRAIM STÅHL (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21) tillskrivna, ett par baljfåtöljer, sengustavianska stockholmsarbeten, fanerade och massiv mahogny, uppsvängd rygg, släta sarger med markerade hörn, svarvade framben med klot och dubbel överkragning, sabelformade bakben, svart skinnklädsel med silversnitt, smärre lagningar och förstärkningar

LITTERATUR:
Eva Nordenfelt: Ephraim Ståhl en kunglig stolmakare, Stockholm 2007, jämför stolar sidan 79, 112, 130ff samt 207

Under den sengustavianska tiden blev mahogny träslaget på modet bland möbelsnickare i Stockholm, i byråar, sekretärer och andra typer av föremål. Bland stolmakarna var Ephraim Ståhl den mest anlitade och inom såväl hovet, som statliga ämbetsverk och institutioner, flera stora sviter med sittmöbler mörkbetsades för att efterlikna den dyrbara och exotiska mahognyn. Utöver de imitationsmålade stolarna tillverkade Ståhl även möbler i massiv och fanerad mahogny, dessa beställningsarbeten återfinns oftast bevarade i kungliga miljöer i Sverige. På Waldemarsudde finns flera exempel på Ståhls sittmöbler av mahogny, det främsta exemplet är hertiginnan Hedvig Elisabeth Charlottas sängkammarmöbel från Rosersberg, som tillföll prins Eugen genom arv efter Oskar II. I Biblioteket på Waldemarsudde återfinns också baljfåtöljer, av samma eleganta typ som auktionens, tillverkade i mahogny.

1110

2015-12-01