Bägare silver Transylvanien

Bägare silver Transylvanien
Bägare silver Transylvanien
Bägare silver Transylvanien
Bägare silver Transylvanien
Bägare silver Transylvanien
Bägare silver Transylvanien
Bägare silver Transylvanien
Bägare silver Transylvanien
Bägare silver Transylvanien
Bägare silver Transylvanien
Bägare silver Transylvanien
Bägare silver Transylvanien

Klubbat för:

30000 SEK

Utropspris

15 000-18 000 SEK

BÄGARE, av Johannes (Hans) Birthelmer, verksam i Kronstadt (även Brasov eller Brasso, Transylvanien) 1624-53, cylindrisk med utsvängd mynning, plan fotkant, driven och punsad dekor av grotesker och blad, delvis förgylld, höjd ca 19,5 cm, vikt 237 g, smärre bucklor, skador och lagningar vid fotkanten
LITTERATUR
Istvan Heller, Ungarische und siebenbürgische Goldschmiedearbeiten, nr 20, sidan 94 samt färgplansch VI sidan 22.

1175

2015-12-01