Anders Zorn, En konfirmand

Anders Zorn, En konfirmand
Anders Zorn, En konfirmand
Anders Zorn, En konfirmand
Anders Zorn, En konfirmand
Anders Zorn, En konfirmand
Anders Zorn, En konfirmand

Klubbat för:

800000 SEK

Utropspris

800 000-1 000 000 SEK

ANDERS ZORN
1860-1920
En konfirmand
Signerad och daterad Zorn 1907. Olja på duk, 58 x 43 cm.
Registrerad på Zornmuseet under år 1908.
PROVENIENS
Inköpt av firman Collijn, gåva till fabrikör August Schweitzer, Malmö
Dr Lindqvist (1975)
UTSTÄLLD
Zorns kvinnor, Lunds Konsthall, 1975
LITTERATUR
Gerda Boëthius: Zorn - Tecknaren - Målaren - Etsaren - Skulptören, Stockholm 1949, katalogiserad under år 1908 på sidan 552
.
Anders Zorn, som var uppvuxen i Mora-trakten, intresserade sig under hela sitt konstnärskap för hembygden. Bebyggelsen, dräkterna, musiken och sederna studerades och förevigades i hans målningar. Trogen originalet målade Zorn väldigt sällan en dalkulla iförd fel hembygdsdräkt utan de avbildades så gott som alltid i deras ursprungliga kläder. En kulla från Orsa avbildades inte iförd Moradräkten till exempel. Zorn hämtade vanligen sina modeller från Mora och traktens omgivningar, vanliga bondflickor som var villiga att posera för konstnären. Det viktiga var att modellerna hade förmågan att posera på ett naturligt sätt och, påpekade Zorn, att de reflekterade ljuset på rätt sätt.
.
Modellen till En konfirmand är Lund Maria, som kom från en by i Mora som heter Kråkberg. Det som utmärker Zorn i denna målning är friskheten i färgerna, den pastosa och snabba penselföringen och hur ljuset faller på den unga kvinnan.

2056

2015-12-02