Anders Zorn, Buckhurst Hill

Anders Zorn, Buckhurst Hill
Anders Zorn, Buckhurst Hill
Anders Zorn, Buckhurst Hill
Anders Zorn, Buckhurst Hill
Anders Zorn, Buckhurst Hill
Anders Zorn, Buckhurst Hill

Klubbat för:

115000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

ANDERS ZORN
1860-1920
Buckhurst Hill
Daterad Lond. aug 81. Akvarell på papper, 17,5 x 24 cm.
Boken "Zorn Människan och konstnären" av Gerda Boëthius, med dedikation av författaren, medföljer konstverket.
PROVENIENS
Christian Bolinder, London
Börjessons konsthandel, Göteborg, 1945
därefter i samma familjs ägo fram till nuvarande ägare
LITTERATUR
Gerda Boëthius: Zorn - Tecknaren - Målaren - Etsaren - Skulptören, Stockholm 1949, omnämnd i verkförteckningen sidan 538 under år 1881 (med titeln: Från Buckhurst Hill)
Gerda Boëthius: Zorn Människan och konstnären, Konst och Kultur AB 1977, omnämnd sidan 47, avbildad sidan 49, omnämnd i verkförteckningen sidan 227
.
Akvarellen är registrerad i Zornmuseets arkiv, under år 1881.
.
Det var som akvarellist den unge Anders Zorn fick sitt stora genombrott på Konstakademiens elevutställning 1880. Han behandlade akvarellfärgen med ett bländande handlag och han fick stor uppmärksamhet för sina alster och hyllningarna duggade tätt. Den främste inspirationskällan till de utställda akvarellerna var Egron Lundgren, vars verk Zorn sett på en minnesutställning några år tidigare.
.
London, dit Zorn kom första gången 1881, var mycket stimulerande ur konstnärlig synpunkt. Han kom in i ett gäng där amerikanska konstnärer var tongivande, men fick sina största upplevelser av Gustave Courbet, valörmålare och impressionister. Även modernt engelskt akvarellmåleri utövade ett visst inflytande på honom. Det var framför allt porträtt och modellstudier Zorn ägnade sig åt under denna första tid i England och omdömet om hans akvarellkonst blev "un aquarelliste de talent" - kritikerna i London ansåg att han var en begåvad utlänning. Den teknik som Zorn använde sig av låg relativt nära oljemåleriet, med färger som är täckande och rätt kraftiga. Själv blev han förnärmad då hans akvareller hängdes i salen för oljemålningar på den internationella utställningen i Madrid 1884. Akvarellerna ansågs tydligen fullvärdiga att hänga bland oljemålningarna men Zorn ansåg att de skulle ha bländat publiken mer i salen bland de andra akvarellerna.
.
I London umgicks han mycket med vännen Christian Bolinder, som bodde i Buckhurst Hill strax utanför London. På denna vackra plats med sitt böljande landskap utförde han små vackra akvareller - de första på engelsk mark.

2011

2015-12-02