Speglar, två snarlika, rokoko

Speglar, två snarlika, rokoko
Speglar, två snarlika, rokoko
Speglar, två snarlika, rokoko
Speglar, två snarlika, rokoko
Speglar, två snarlika, rokoko
Speglar, två snarlika, rokoko
Speglar, två snarlika, rokoko
Speglar, två snarlika, rokoko

Klubbat för:

90000 SEK

Utropspris

70 000-80 000 SEK

SPEGLAR, stockholmsarbeten i rokoko, två snarlika, dekor i papier maché, förgylld med polerat guld och slagmetall, bevingade genombrutna krön med dekor av blommor, rocailler och voluter, fält med graverade flätverk, konturerad ram med akantus, nedre sarg med rocailler och voluter, kvicksilverfolierade glas, 117 x 46 respektive 116 x 46,5 cm, smärre kompletteringar, lagningar, bättrad förgyllning,
LITTERATUR:
Sigurd Wallin: Möbler från svenska herremanshem, del II, Stockholm 1933, jämför snarlik spegel i Nordiska Museets samlingar sidan 206, bild 771

1030

2015-06-02