Olof Arborelius, Konfirmation i Floda

Klubbat för:

200000 SEK

Utropspris

125 000-150 000 SEK

OLOF ARBORELIUS
1842-1915
Konfirmation i Floda
Signerad och daterad Olof Arborelius. 1885. Olja på duk, 90 x 133 cm.
PROVENIENS
Konsulinnan Helga Lindgren, Malmö
därefter i arv till nuvarande ägare
UTSTÄLLD
Olof Arborelius, Minnesutställning, Svenska konstnärernas förening, Stockholm 1916, katalognr 24 (med titeln: Efter konfirmationen, Floda kyrka)
Olof Arborelius, Minnesutställning, Nationalmuseum, Stockholm 1943, katalognr 116, avbildad i svartvitt i utställningskatalogens planschdel.
LITTERATUR
Georg Nordensvan: Svensk konst i nittonde århundradet, Albert Bonniers förlag, Stockholm 1928, avbildad i svartvitt sidan 302
Viggo Loos: Friluftsmåleriets genombrott i svensk konst 1860-1885, SAK publ. LIV, Stockholm 1945, omnämnd sidan 349, katalognr 291
Henrik Cornell: Den svenska konstens historia under 1800-talet, Albert Bonniers förlag, Stockholm 1946, omnämnd sidan 252
.
Olof Arborelius arbeten från 1880-talet utgör väl de mest karakteristiska i hans konst. Han fick under intryck av tidens ljusdyrkan impulser att återge det klara och färgstarka i folklivet, framför allt från sin hembygd i Dalarna. I målningen Konfirmation i Floda sprakar allmogedräkternas glada färgklanger och bildar dominanter i den blonda, ljust i ljust hållna färgskalan. I den soldränkta kompositionen ser man de unga konfirmanderna lämna kyrkan i procession genom de massiva vitputsade portarna under en blomsterprydd bågformad äreport bärandes den vackra flodadräken .

2047

2015-06-03