Nattljusstakar 1 par silver 1756

Klubbat för:

38000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

NATTLJUSSTAKAR, 1 par, av Johan Pettersson Berg, Norrköping 1756, rund åttpassform, räfflad kant, oktogonal ljuspipa, ringhandtag med tumgrepp, diameter 11,5 cm, vikt 298 g, på tumgreppet stämplad viktangivelse 12 L, en stake med bristning vid handtaget och lagning vid ljuspipans fäste, en med obet. lagning vid handtaget

1176

2015-06-02