Bardisan från hertig August Wilhelms vakt

Klubbat för:

50000 SEK

Utropspris

30 000-40 000 SEK

BARDISAN från HERTIG AUGUST WILHELMS DRABANTER, Tyskland, daterad och numrerad N:o 2 1718, August Wilhelm (1662-1731) hertig av Braunschweig och Lüneburg in Wolfenbüttel, stålskuren dekor med delvis guldpunsad botten, bardisanen med hertigdömet Braunschweigs vapen under krona frånsidan med monogram AW samt inskription AUGUST: WILHELM: D:G DUX Bruns: et LuneB: samt sentensen PARTA IVERS, konturerad stång av ek med avslutning i stål, längd 52, total längd 257 cm
PROVENIENS:
Sotheby's, Works of Art from the Royal House of Hanover, Schloss Marienburg, 5-15 oktober 2005, nr 780

1154

2015-06-02