Peter Frie, Landskap

Peter Frie, Landskap
Peter Frie, Landskap
Peter Frie, Landskap
Peter Frie, Landskap
Peter Frie, Landskap
Peter Frie, Landskap
Peter Frie, Landskap
Peter Frie, Landskap
Peter Frie, Landskap
Peter Frie, Landskap

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

200 000-225 000 SEK

PETER FRIE
född 1947
Landskap
Signerad och daterad på baksidan P. Frie -97. Olja på duk och pannå, triptyk, totalt 194 x 310 cm

PROVENIENS
Galleri Lars Bohman, Stockholm
Stockholms Auktionsverk, Stockholm våren 2006, katalognr 1190

LITTERATUR
Timo Valjakka och Wim van Sinderen: Peter Frie målningar 1992-1997, Apoteksbolagets årsskrift nr 14, Stockholm 1997, avbildad på bokens omslag

Med sina vidsträckta tidlösa landskap, tysta målningar som bär en översinnlig dimension förlöser Peter Frie sina drömmars scenografi. Hans måleri bottnar i en lång tradition av landskapsmåleri men han målar inte av den verkliga naturen utan hämtar motiven från sina minnen. Landskapet blir en minnesreservoar fylld av omedvetna, ibland ambivalenta, känslor och hågkomster. Men bilderna handlar också om måleriets roll i vår tid och om vårt förhållande till måleriet som fysiskt material. Genom att använda sig av stora vita färgfält betonar han de måleriska kvalitéerna och ger kompositionen möjlighet att expandera utanför sina gränser.

74

2019-04-10