Max Book, Nexevil

Max Book, Nexevil
Max Book, Nexevil

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

40 000-50 000 SEK

MAX MIKAEL BOOK
född 1953
Nexevil
Signerad och daterad på baksidan MM Book 1990. Akryl och olja på duk, 160 x 210 cm

UTSTÄLLD
Månen - Max Book, vandringsutställning, Norrköpings Konstmuseum, 1991
Galleri F15, Moss 1991
Alvar Aalto-museo, Jyväskylä 1991
Horsens Konstmuseum, Lunden 1991
Lunds Konsthall, 1992
Sundsvalls museum, 1992

LITTERATUR
Månen - Max Book, utställningskatalog, 1991, omnämnd sidan 9f och avbildad på helsida i färg sidan 19

[...] Även i sina bildtitlar har Max Book ibland laborerat med en sådan uppbruten, glappande form. I dessa titlar kan man tycka sig uppfatta bitar av olika begrepp, men hopfogade till hybrider som gärna har något lätt olycksbådande i klangen. Ett exempel från den här utställningen är Nexevil, där ord från flera olika språk verkar inskjutna i varandra. Mest iögonfallande är evil (ond), men man hör också ekon av ville (stad), annex - och varför inte också nex (som på latin betyder våldsam död)? Ett passande namn är det hur som helst på denna stadsvy (eller är det kanske ett industrikomplex?), insvept i en giftigt gulgrön smog, och med ett ondskefullt sken av apokalyps eller helvetesskildring.

Douglas Feuk ur förordet till utställningskatalogen Månen, 1991

108

2019-04-10