Matias Faldbakken, Flat Box #25

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

250 000-300 000 SEK

MATIAS FALDBAKKEN
Norge, född 1973
Flat Box #25
Kartong, plexiglas, sprayfärg (nitrocellulosa), 188 x 120 cm
Utförd 2013

PROVENIENS
Awaiting Immanence, Carl Kostyal, Isbrytaren Stockholm

Matias Faldbakken är en av få riktiga superstjärnor på den norska kulturscenen där han verkar både som konstnär och författare. Internationellt är han mest känd för sin konst - konceptuell och minimal. Med enkla engångsmaterial som kartonger eller soppåsar skapar han minimala och abstrakta gester där han utforskar objektets fysiska närvaro. Genom dekonstruktion och underminering av former, ord och bokstäver skapar han sitt egna konstnärliga språk. Det är inte ovanligt att han, som med auktionens verk, har målat direkt på glaset eller ramen. Utsmetat och utsuddat är det på en gång avtryck och radering i samma uttryck och för Faldbakken är den produktiva och destruktiva gesten en och samma. Genom att radera ett objekt från sitt innehåll kvarstår endast objektets fysiska närvaro. För Faldbakken handlar det om att skapa negativistiska uttryck som står emot samtidens krav på underhållning och där han markerar en tydlig gräns mellan konst kontra mode eller design. Genom att använda allmängiltiga och värdelösa objekt som sitt konstnärsmaterial, utmanar han både definitionen av konst och drar samtidigt all uppmärksamhet till den konstnärliga handlingen och processen.
Faldbakken är utbildad vid den tongivande och högt ansedda Städelschule i Frankfurt. Ett verk ur samma serie, Flat box #24, finns representerad i Moderna Museets samlingar.

66

2019-04-10