Jockum Nordström, Sparring

Jockum Nordström, Sparring
Jockum Nordström, Sparring
Jockum Nordström, Sparring
Jockum Nordström, Sparring
Jockum Nordström, Sparring
Jockum Nordström, Sparring
Jockum Nordström, Sparring
Jockum Nordström, Sparring

Klubbat för:

280000 SEK

Utropspris

150 000-175 000 SEK

JOCKUM NORDSTRÖM
född 1963
Sparring
Signerad och daterad på baksidan Jockum 1993. Limfärg på duk, 53 x 58 cm

I Jockums Nordströms rika bildvärld rör sig gestalter från alla tänkbara miljöer och tidsepoker. Den lätt nostalgiska tonen parad med en intensiv nu-känsla är karakteristiskt såväl för målningarna som för hans så omtyckta tecknade serier och barnböcker. Här finns en alldeles egen burlesk surrealism, men också en stor dos värme och humor. Märkliga perspektiv och motsägelsefulla detaljer förvandlar vardagliga sysslor till något gåtfullt och förtrollande.
Mitt i Jockum Nordströms konstnärskap finns en stor portion humor och en mänsklig värme och plötsligt gnistrar det till av någon som har mod att leka, fabulera och fantisera. Jockum Nordström skapar därmed sin egen tid, sin egen värld, sitt eget tempo och han bjuder oss alla frikostigt att göra honom sällskap.

67

2019-04-10