Anton Corbijn, Miles Davis

Anton Corbijn, Miles Davis
Anton Corbijn, Miles Davis
Anton Corbijn, Miles Davis
Anton Corbijn, Miles Davis
Anton Corbijn, Miles Davis
Anton Corbijn, Miles Davis
Anton Corbijn, Miles Davis
Anton Corbijn, Miles Davis

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

180 000-200 000 SEK

ANTON CORBIJN
Nederländerna, född 1955
Miles Davis Toronto 1985
Signerad och numrerad 2/20 på baksidan. Lithprint, 80 x 60 cm

PROVENIENS
Torch Gallery, Amsterdam

I början av 1970-talet tog Corbijn sina första bilder från en live-konsert. Det var framförallt kärleken till musiken som tog honom till London där han snart kom i kontakt med tidens mest kända grupper. Anton Corbijns kärlek till musiken kom så småningom även att omfatta själva fotograferandet. I Corbijns bilder av kända personer av vilka bland annat kan nämnas Miles Davis, Depeche Mode, Rolling Stones, David Bowie, Johnny Cash och Kurt Cobain, framställer han personerna ofta som ensamma, kanske leende men ändå med en känsla av att kändisskapets ok på något sätt tynger dem. De är avporträtterade som allvarliga personer, fångade i ett stilla ögonblick, långt från de energiladdade ögonblicken på scenen. Helst fotograferar Corbijn utomhus i naturligt dagsljus, även om det är mot en enkel vit vägg. Corbijn betonar enkelheten och lockar därmed fram det som är styrkan i hans bilder, stämningen och känslan som strålar ut. Han värjer sig mot epitetet rockfotograf, eftersom det för tankarna till backstage-pass och groupies. Corbijn sällar sig snarast till skaran av klassiska porträttfotografer med en högst ovanlig förmåga att få fram människan bakom myten.

53

2019-04-10