Angelo Lelli, "Cavaleto", golvlampa, Arredoluce

Angelo Lelli,
Angelo Lelli,
Angelo Lelli,
Angelo Lelli,
Angelo Lelli,
Angelo Lelli,
Angelo Lelli,
Angelo Lelli,
Angelo Lelli,
Angelo Lelli,
Angelo Lelli,
Angelo Lelli,

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

35 000-40 000 SEK

ANGELO LELLI, "Cavaleto", golvlampa, Arredoluce, Italien, 1970-tal, ställning i kromat stål, svart lampskärm, ställbar arm för konstverk, höjd 207 cm, smärre slitage

LITTERATUR
Jämför Clémence & Didier Krzentowski, The Complete Designers' Lights II, Zurich, 2014, s. 46-47

19

2019-04-10