Alfred Boman, Celeb-winemakers hang-out

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

80 000-100 000 SEK

ALFRED BOMAN
född 1981
Celeb-winemakers hang-out
Signerad och daterad Alfred Boman 2014. Akryl, sprayfärg, klisterlösning och emaljfernissa på duk och järnsmide, 300 x 220 cm (dukens storlek 192 x 147 cm)

PROVENIENS
Carl Kostyal, Isbrytaren, Stockholm

Klart lysande färger som droppat och runnit eller tämjts till avgränsade schablonartade fält. Färger som ligger nästan dolda under andra färger eller framträder som skärvor i en mosaik. Alfred Bomans abstrakta målningar påminner om blyinfattade glasfönster i en kyrka eller katedral. De är monterade i svetsade ställningar som likt vikskärmar placeras på golvet. Den ena halvan av verket är måleri, den andra ett slags teckning av metall.

Stämningen i Alfred Bomans verk är bitvis sakral, trots att målningarna varken berättar bibliska eller profana historier. "Jag sysslar inte med narrativ"", säger konstnären själv. Ändå träder både figurativa element och esoteriska symboler fram genom lagren av färg. Andra målningar, som diptyken "Snorkeln och Vitor" (2016), är svartvita och strama, närmast skulpturala. De leder tanken till så kallade rayogram, det vill säga fotografiska bilder som skapas genom att föremål läggs direkt på ett ljuskänsligt papper. Oavsett uttryck befinner sig hans konstverk i en dimension bortom ord.

Katalogtext från Modernautställningen 2018, Moderna Museet

97

2019-04-10