Hovdansare Anneli Alhankos kostym

Klubbat för:

3000 SEK

4 000-5 000 SEK

Kostymen är från baletten Nötknäpparen som hade premiär 2 november 1983 på Kungliga Operan.
Design Heinz Berner och koreografi Heinz Spoerli.
Anneli Alhanko varKungliga Balettens främsta ballerina från sent 70-tal till tidigt 90-tal.
Sidenklänning med chiffongdekorationer och chiffongsjal.
Storlek small.

PROVENIENS: Kungliga Operan, Stockholm

Intäkterna går oavkortat till Kungliga Operans barn- och ungdomsverksamhet

18

2018-10-24