Willem De Kooning, The Preacher

Klubbat för:

30000 SEK

30 000-40 000 SEK

WILLEM DE KOONING
Nederländerna/USA, 1904-1997
The Preacher
Litografi, Arches buff papper, 1971, signerad och daterad med blyerts, edition 35/60. Hollanders Workshop and Fourcade, New York, I. 64,5 x 48,7, S. 76 x 56 cm.

LITTERATUR
De Kooning lithographs, publicerad av Gunnar Olsson Konsthandel, Stockholm, illustrerad på omslaget

4059

2017-12-14