Per Wizén, Utan titel ur Reworkings

Klubbat för:

60000 SEK

Utropspris

30 000-40 000 SEK

PER WIZÉN
född 1966
Utan titel, (ur Reworkings)
Signerad, numrerad och daterad på etikett på baksidan Per Wizén, 3/3, 1998. Detta exemplar är omprintat 2017. C-print från papperscollage, bildstorlek 125 x 170 cm, med ram 154 x 181 cm

PROVENIENS
Brandstrom+Stene, Stockholm

UTSTÄLLD
Per Wizén: Konstverkets födelse, Skissernas Museum, 2013-2014, jämför

LITTERATUR
Konstverkets födelse, Per Wizén och collagets subversiva kraft, Patrick Amsellem, Skissernas Museum, utställningskatalog 2014, serien omnämd på sid 50 och avbildad på sid. 16-17.

.

I det aktuella collaget finns flera av Caravaggios centrala verk, Amor vincit omnia (1601, pojkfiguren), Paulus omvändelse på väg till Damaskus (1601) (liggande gestalt med utsträckta armar) samt St Matteus martyrskap (vänstra figuren) från Contarellikapellet i San Luigi dei Francesi i Rom (ca 1600).

I denna fas i sitt konstnärskap är det första gången Wizén bygger om en figur med mindre fragment/delar för att uppnå den stämning och det innehåll som han tycker sig läsa i originalmålningarna. Serien Reworkings leder sedan vidare mot Quiet Battles-serien där han i stället ger sig i kast med renässansmålaren Paolo Uccello.
.

Tack till Cecilia Hillstrom Gallery

4162

2017-12-14