Jan Håfström, Detektiven

Jan Håfström, Detektiven
Jan Håfström, Detektiven
Jan Håfström, Detektiven
Jan Håfström, Detektiven
Jan Håfström, Detektiven
Jan Håfström, Detektiven

Klubbat för:

180000 SEK

Utropspris

200 000-250 000 SEK

JAN HÅFSTRÖM
född 1937
Detektiven
Signerad och daterad på baksidan Jan Håfström 2011. Olja på pannå i två delar, 120 x 100 cm, pratbubbla 61 x 102 cm.
.

När Håfström vid mitten av 1960-talet fick sitt genombrott som konstnär, med ett säreget figurativt måleri, fanns Fantomen med som en gäckande skugga. Detta inte minst via referenser till konstnärens barndomsteckningar. Efter att Jan Håfström under 1970-, 80- och 90-talen spelat en avgörande roll för en ny riktning för abstrakt konst och installationskonst i Sverige blev figuren Walker en nyckel till nästa kapitel i hans konstnärskap.

Det var först runt millennieskiftet han återvände till att skapa verk i popkonstens anda, detta presenterades med utställningen Walker på Färgfabriken år 2001. Den mystiske Mr Walker, såväl Fantomens som Håfströms eget alter ego, träder in i konstverken. Nu ser vi inte den klassiska hjälten, snarare en outsider som rör sig vid sidan av en mer komplicerad figur. Under de senaste åren har Mr Walkers roll fortsatt att utvecklas, nu senast då Mr Walker i monumentalt format i Järnvägsparken vid Stockholms centralstation.

4068

2017-12-14