Annica Karlsson Rixon, Winter Morning at Santa Mon

Klubbat för:

20000 SEK

25 000-30 000 SEK

ANNICA KARLSSON RIXON
född, 1962
Winter Morning at Santa Monica Beach, 1997
C-print, 98 x 160 cm.
Edition 2.

PROVENIENS
Galleri Andreas Brändström, Stockholm

UTSTÄLLD
Lunds Konsthall, 1997, jämför
Portraits in Nordic Light, Göteborgs konstmuseum, 1998, jämför
Skagen - en skandinavisk konstnärskoloni, Waldermarsudde, Stockholm, 2013, jämför

.

Verket "Winter Morning at Santa Monica Beach" ingår i serien "Portraits in nordic light" som Annica Karlsson Rixon skapade i slutet av 90-talet när hon levde och arbetade på den amerikanska västkusten. I serien fotograferar hon sina vänner och konstnärskollegor i miljöer som påminner om skagenmåleri av PS Kröyer, Richard Berg och Christian Krogh. Med direkt referens till Peder Severin Kröyers målning "En sommarkväll på Skagen Södra Stranden" reflekterar Annica Karlsson Rixon i det aktuella verket över paralleller mellan hennes personliga dokumentation och det skandinaviska sekelskiftsmåleriet.

4166

2017-12-14